Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,20 kwietnia
Imienieny:
Agnieszka, Teodor, Czesław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Zasady gospodarowania odpadami !
obrazek
Zasady gospodarowania odpadami

Nieruchomości objęte systemem gospodarowania odpadami
Od 1 lipca 2013 roku Gmina Pawłowice prowadzi odbiór odpadów od nieruchomości zamieszkałych. Nieruchomości niezamieszkałe takie jak: firmy usługowe i produkcyjne, szkoły, sklepy, zobowiązane są w dalszym ciągu do posiadania umowy na wywóz odpadów z przedsiębiorcą posiadającym wpis do rejestru działalności regulowanej na odbiór odpadów komunalnych stałych na terenie Gminy Pawłowice.

Metoda naliczania opłaty
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Pawłowice na terenie naszej gminy obowiązuje metoda naliczania opłat od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość.
Tak więc, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałych stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty.

Wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami
Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Gminy Pawłowice na terenie naszej gminy obowiązuje stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałych jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny w wysokości 7,00 zł miesięcznie od mieszkańca. Natomiast jeżeli odpady będą zbierane jako zmieszane i nie będą posegregowane, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tych nieruchomości zamieszkałych będzie w wysokości 14,00 zł miesięcznie od mieszkańca.

Obowiązek składania deklaracji
Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej, a za takiego uważa się osobę lub podmiot, który jest właścicielem gruntu, na którym znajduje się nieruchomość zamieszkała, a także dzierżawca lub administrator nieruchomości zamieszkałej, zobowiązany jest przedłożyć wypełnioną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oprócz podania danych właściciela nieruchomości, określa ilość osób zamieszkujących nieruchomość oraz deklaracje czy odpady będą na nieruchomości zbierane w sposób zmieszany czy też jako odpady posegregowane. Na podstawie powyższych danych, właściciel nieruchomości wyliczy w deklaracji kwotę opłaty jaką będzie wpłacał do Gminy Pawłowice.

Jeśli po złożeniu deklaracji zajdą zmiany danych przedłożonych w pierwszej deklaracji takie jak: zmiana danych właściciela nieruchomości, zmiana ilości zamieszkujących osób np. poprzez urodzenie dziecka, śmierć osoby zamieszkującej, długotrwały wyjazd osoby zameldowanej lub też zmiana stawki opłaty właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia do Urzędu Gminy Pawłowice nowej deklaracji (na tym samym druku) w terminie 14 dni od dnia zajścia zmiany danych.

Terminy opłat
Wyliczona opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właściciela nieruchomości, wnoszona będzie z dołu bez wezwania Urzędu Gminy, raz na kwartał w łącznej wysokości za trzy miesiące kalendarzowe, w terminach:

za I kwartał do 15 kwietnia danego roku,
za II kwartał do 15 lipca danego roku,
za III kwartał do 15 października danego roku,
za IV kwartał do 15 grudnia danego roku.

Rodzaje odbieranych odpadów
za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę odbierana będzie każda przekazana przez właściciela nieruchomości ilość odpadów komunalnych. Warunkiem takiego odbioru jest przestrzeganie zasad i częstotliwości odbioru z podziałem na następujące frakcje odpadów: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady biodegradowalne w tym zielone, odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, pozostałe odpady komunalne zmieszane, popiół.

Wymogi wobec pojemników na odpady komunalne

Pojemniki na odpady komunalne powinny spełniać wymagania normy PN-EN 840 i być wykonane z tworzywa PE-HD. Pojemniki powinny posiadać szczelną klapę zamykającą, układ jezdny oraz powinny być dostosowane do grzebieniowego systemu załadowczego.

Pojemniki powinny być utrzymane w stanie technicznym umożliwiającym ich opróżnianie.



Częstotliwości i zasady odbioru

za uiszczoną przez właściciela nieruchomości zamieszkałej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbierane będą odpady komunalne bezpośrednio z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej pojedynczej z następującą częstotliwością i podziałem na frakcje odpadów:
► zmieszane odpady komunalne i popiół w każdej ilości jeden raz w miesiącu w zabudowie jednorodzinnej oraz jeden raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej pojedynczej, pod warunkiem wyposażenia we własnym zakresie swojej nieruchomości w pojemniki, kontenery do zbierania odpadów,
► popiół w każdej ilości jeden raz w miesiącu w zabudowie jednorodzinnej oraz jeden raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej pojedynczej, pod warunkiem wyposażenia we własnym zakresie swojej nieruchomości w pojemniki, kontenery do zbierania odpadów,
► papier jeden raz w miesiącu zbierany do worków dostarczanych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od mieszkańców,
► szkło jeden raz w miesiącu zbierane do worków dostarczanych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od mieszkańców,
► tworzywa sztuczne wraz z metalami oraz opakowaniami wielomateriałowymi jeden raz w miesiącu zbierane do worków dostarczanych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od mieszkańców,
► odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone, dwa razy w miesiącu w okresie maj-listopad oraz jeden raz w kwietniu,
► zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny dwa razy w roku,
► meble i inne odpady wielkogabarytowe dwa razy w roku,
► zużyte opony dwa razy w roku,
► odpady budowlane i rozbiórkowe wielkogabarytowe rodzaju: stolarka okienna i drzwiowa, wanny, umywalki - dwa razy w roku,

W zabudowie wielorodzinnej zwartej (Pawłowice-Osiedle) odpady będą odbierane z następującą częstotliwością i podziałem na frakcje odpadów:
► zmieszane odpady komunalne trzy razy w tygodniu,
► papier jeden raz w tygodniu,
► szkło jeden raz w tygodniu,
► tworzywa sztuczne wraz z metalami oraz opakowaniami wielomateriałowymi jeden raz w tygodniu,
► zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jeden raz w miesiącu,
► meble i inne odpady wielkogabarytowe jeden raz w miesiącu,
►zużyte opony jeden raz w miesiącu,
► odpady budowlane i rozbiórkowe wielkogabarytowe rodzaju: stolarka okienna i drzwiowa, wanny, umywalki – dwa razy w miesiącu
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ