Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
ROLNICTWO !
obrazek


Najcenniejszymi zasobami przyrodniczymi gminy Pawłowice są gleby pozostające w intensywnym rolniczym wykorzystaniu. Prawie na całym obszarze gminy dopuszcza się do uprawy wszystkich gatunków roślin jadalnych i paszowych. - rolnictwo3.jpg

Powierzchnia użytków rolnych zajmuje 5, 63 tys. ha. Od kilku lat obserwujemy stałą tendencję do scalania rozdrobnionych gruntów rolnych i przekazywania małych gospodarstw w dzierżawę.
Duże gospodarstwa nakierowane są z reguły na jedną lub dwie gałęzie produkcji.
W gminie znajduje się pięć gospodarstw o powierzchni upraw ponad 200 hektarów każde. Najpopularniejszymi uprawami jest pszenica, jęczmień, rzepak kukurydza.
- rolnictwo.jpg W hodowli dominuje trzoda chlewna
(35 gospodarstw stale dysponuje
min. 50 sztukami trzody chlewnej),
bydło (26 gospodarstw posiada 10 krów
lub więcej) i drób (6 gospodarstw).

Cechą charakterystyczną naszego krajobrazu są stawy hodowlane. Występują one głównie w Pielgrzymowicach, Golasowicach, Warszowicach i Pawłowicach. Część z nich została założona już w XVI wieku. Gospodarstwa rybne zajmują aż 300 ha powierzchni. Rozpowszechniona jest hodowla karpia, ale również pstrąga, szczupaka oraz suma afrykańskiego. Występowanie licznych stawów jak również znajdujący się w niewielkiej odległości zbiornik Goczałkowicki w dużej mierze wpływają na kształtowanie się pogody i klimatu na obszarze Pawłowic.


Z pracy w rolnictwie utrzymuje się 5 % mieszkańców gminy. Zarobki w sektorze rolniczym, łowieckim, leśniczym i gospodarki wodnej są wyższe niż średnia w regionie.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ