Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Charakterystyka gospodarcza gminy !
obrazek



Nowoczesność i tradycja

Usytuowanie Gminy Pawłowice w najbardziej uprzemysłowionym i zurbanizowanym regionie w Polsce – subregionie centralnym województwa śląskiego, sprawia, że miejscowość jest interesującą alternatywą dla inwestorów i przedsiębiorców.

Pawłowice oraz miejscowości rozciągające się wokół nich kształtowało przez wieki ich strategiczne położenie geograficzne. Leżą one bowiem na skrzyżowaniu dwóch niezwykle ważnych szlaków komunikacyjnych wiodących na południe Europy (ku Bramie Morawskiej, do Czech, południowych Niemiec i Włoch) oraz na północ i wschód Polski. Dogodne położenie komunikacyjne umożliwia korzystne usytuowanie terenów inwestycyjnych, z przeznaczeniem na działalność usługową i produkcyjną.

Teren gminy Pawłowice przecinają wszystkie kategorie dróg, które pozwalają na swobodne poruszanie się we wszystkich kierunkach i dobrą komunikację z pobliskimi miastami. Od strony wschodniej gmina sąsiaduje z powiatem pszczyńskim, na północy znajduje się powiat żorski, na południu - cieszyński, a na zachodzie - powiat jastrzębski.

Położenie gminy bezpośrednio przy drodze krajowej dk 81 (długość odcinka - 11 km) prowadzącej w kierunku Wisły i Katowic umożliwia szybkie dotarcie do głównych szlaków komunikacyjnych naszego kraju. Na terenie gminy znajdują się również dwie drogi wojewódzkie (nr 933 - łącząca Pszczynę z miastem Jastrzębie Zdrój oraz nr 938, która biegnie w stronę Cieszyna i granicy państwa polskiego z Czechami). Pawłowice są więc jednym z ważniejszych na terenie województwa śląskiego węzłów komunikacyjnych, o dużym natężeniu ruchu tranzytowego.

Głównym walorem gminy jest umiejętne połączenie nowoczesności z tradycjami rolniczo – wiejskimi. Gmina Pawłowice ma charakter przemysłowo - rolniczy, z przewagą w kierunku przemysłu. Tereny przeznaczone na działalność przemysłową i usługową to głównie środkowa i północna część gminy. Tutaj właśnie zlokalizowany jest największy zakład produkcyjny – Kopalnia Węgla Kamiennego „Pniówek” oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Celem gminy Pawłowice jest harmonijny rozwój gospodarczo-cywilizacyjny poprzez zróżnicowane osiąganie atrakcyjności ekonomicznej i infrastrukturalnej. Cel gminy wpisuje się tym samym w założenia strategiczne rozwoju gospodarczego województwa śląskiego, polegającego na wzroście gospodarczym i zwiększaniu zatrudnienia, rozwoju technologicznym, innowacyjności, restrukturyzacji i dywersyfikacji (różnicowaniu) działalności gospodarczej.

Jednym z naszych priorytetów jest szeroko pojęta promocja przedsiębiorczości, w związku z czym prowadzimy szereg działań tworzących przyjazną atmosferę dla przedsiębiorców. Co roku organizujemy Bal Przedsiębiorcy, podczas którego laureat dorocznego konkursu na najlepszą „Firmę z tradycjami” otrzymuje „Złoty Medal Wojana” oraz możliwość promocji na gminnej stronie internetowej oraz w lokalnej prasie.Przedsiębiorcy zdobywają również uznanie lokalnej społeczności otrzymując wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Pawłowice”. Działalność przedsiębiorców wspiera także funkcjonująca w gminie delegatura Regionalnej Izby Gospodarczej z Katowic.

Warunkami sprzyjającymi rozwojowi przedsiębiorczości jest również korzystna sytuacja demograficzna oraz niski poziom przestępczości. Otwarta na zmiany oraz aktywna gospodarczo lokalna społeczność, wykonuje solidnie i rzetelnie swoją pracę.

Bezrobocie staje się zjawiskiem marginalnym. Stopa bezrobocia w gminie znajduje się na poziomie ok. 5,2%.

Położenie geograficzne, rozwinięta infrastruktura techniczna i sektor usług, dostępność komunikacyjna, wsparcie dla przedsiębiorczości ze strony władz gminy, tworzą idealne warunki do inwestowania w granicach administracyjnych gminy Pawłowice.

100 % mieszkańców ma możliwość korzystania z sieci telefonicznej stacjonarnej. Dostęp do telefonicznej sieci komórkowej również wynosi 100 %. Na terenie gminy swoje usługi udostępnia trzech operatorów.

100 % mieszkańców ma dostęp do sieci internetowej, z czego ok. 70 % ma możliwość wyboru usługodawcy (amatorskie sieci komputerowe, firmy komercyjne).

100 % mieszkańców korzysta z sieci energetycznej. Na terenie gminy znajduje się dobrze rozbudowana sieć wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

100 % mieszkańców ma możliwość korzystania z sieci gazowej średnioprężnej oraz niskoprężnej (osiedle Pawłowice) zasilanej gazem ziemnym GZ - 50 dostarczanym z Górnośląskiej Spółki Gazowniczej w Zabrzu. Gmina wykorzystuje energię cieplną pozyskaną ze Spółki Energetycznej Jastrzębie SEJ S. A. (ciepłownia Pniówek).

95 % mieszkańców korzysta z kanalizacji sanitarnej, a ścieki z ich gospodarstw odprowadzane są do oczyszczalni biologicznej w Krzyżowicach.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ